Majorana hortensis
Majoránka zahradní

Majoránka zahradní je letnička s přímou nebo někdy vystoupavou lodyhou, dorůstající běžně do výšky půl metru. Listy jsou vejčité až elipsovitě kopišťovité, celokrajné. Drobné květy jsou bílé, růžové až fialové. Kvete během letních prázdnin. Plodem je hnědá tvrdka. Synonymum byliny je dobromysl majoránka.

Je to pěstovaná rostlina, ojediněle zplaňující v teplejších částech našeho území.

Sbíranou částí je nať, která se sklízí těsně před rozkvětem byliny, nejlépe kolem desáté hodiny dopoledne.
Hlavní účinnou látkou je silice s obsahem citralu, eugenolu a alfaterpinelolu, linalolu, terpinenu a sabinenu. Dále jsou v ní obsaženy třísloviny, enzymy, kyselina askorbová a další látky.

Majoránka je spíše známá než jako bylina, ale jako výtečné a téměř nenahraditelné koření. Podporuje trávení, tlumí nadýmání a křečovité břišní bolesti, působí protizánětlivě, dezinfekčně, močopudně, potopudně a mírně uklidňuje. Používáme ji na mnoha místech, například při tzv. dyspepsiích, doprovázených nadýmáním a případnými kolikami.

Tlumí průjmová onemocnění, ale i menstruační bolesti. Lze ji dokonale využít i zevně , například jako kloktadlo nebo při léčbě kožních zánětů a zánětlivých ekzému.
Může také sloužit jako kosmetická maska na obličej, kupříkladu při akné.

Z majoránky samostatně připravujeme především nálev. Samostatná silice bývá rovněž podávána při dávkování 3 až 5 kapek. Při zevním použití můžeme zesílit koncentraci použitím většího množství a delší doby vylouhování.

Podáváme samostatně i ve směsích. Chuťově i léčebně je vynikající trojkombinace stejných dílů květu vřesu, nati tymiánu a nati majoránky, kterou můžeme využívat ve všech indikacích, platných pro jednotlivé součásti směsi.

Nemá žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace, ale při předávkování může dojít k podráždění sliznic, zejména sliznic v oblasti žaludku a obecně trávicího ústrojí, případně i k bolestem hlavy.

Silicí můžeme parfémovat měsíčkovou mast, čímž nevylepšíme jen aromatickou vlastnost masti, ale i její antiseptické a hojivé vlastnosti. Taková mast je pak vhodná zejména na ošetření zevně dostupných sliznic, například nosních, ústních nebo poševních.

Nepoužíváme ji tedy jen jako koření, ale i v homeopati, kdy se zpracovává čerstvá nať.