Laurus nobilis
Vavřín vznešený

Vavřín vzešený je vždyzelený 2 až 5 metrů vysoký keř nebo vyšší stromek. Kvete drobnými, žlutými kvítky. Plodem je červenomodrá bobule s jedním olejnatým semenem.

Kdysi tvořil podstatnou část tvrdolistých stromů ve Středomoří. V našich klimatických podmínkách se mu příliš nedaří, proto se k nám dováží. K pěstování jsou nejvhodnější sluneční podmínky bez větru. Snese teplotu do – 10 stupňů celsia.

Hlavní drogou je list, případně olej lisovaný ze zralých plodů.
Bohužel droga jako taková je málo probádaná a zkušenosti s jejím užíváním jsou převážně empirická. Nacházíme zde různé alkaloidy, hořčiny, silice. Olej z plodů obsahuje triglyceridy linolové, palmalitové a laurinové kyseliny.
Listovou drogu je možné podávat při špatném trávení, pro podporu metabolismu i při cukrovce druhého typu ( na inzulinu nezávislé). Zevně pak do protirevmatických koupelí, inhalačně při katarech horních cest dýchacích a průdušek. Vavřínové páry, vedené do ucha pomocí kornoutu, připraveného z tuhého papíru, zlepšují sluch a tlumí tinnitus (zvonění a nepříjemné zvuky v uchu). Olej bývá přísadou protirevmatických mazání.

Pro vnitřní použití připravujeme nálev, a to v poloviční až dvoutřetinové koncentraci. Podáváme po polévkových lžících, v průměru 5 až 8 krát denně.

Aplikace musí být vždy obezřetná, zvláště pak při vnitřním podávání. Při předávkování může dojít k podráždění žaludku a navazujících sliznic. Později přichází stavy zmatenosti a pocity silného rozrušení. Můžeme jej míchat i samostatně do směsí.

Není vhodný pro dlouhodobé podávání a nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám.